Taif’in Kuşatılma Tarihi (14 Şevval 8 Hicrî)

363

Huneyn’de mağlup düşen Hevazinliler, kaçıp Taif’e sığınmışlardı. Taif’te yaşayan Sakif kabilesi, Mekke yıllarında yanlarına gelen Allah Resûlü’nü taşa tuttukları gibi hicretten sonra da boş durmamış; Müslümanlar aleyhine düzenlenen her faaliyete ya katılmış ya da destek çıkmıştı. Huneyn’de de öyle olmuştu. Bu konuyu kalıcı bir çözüme kavuşturmak isteyen Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), Huneyn zaferi sonrasında Taif’e doğru harekete geçmişti.

Meseleyi sulh yoluyla halletmek isteyen Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), önden bir birliği Hz. Halid İbn-i Velid komutasında Taif’e göndermiş ve onlarla konuşmasını talep etmişti. Hz. Halid’in (radiyallahu anh) konuşma teklifini bile kabul etmeyen Taifliler, kalelerine, yaptıkları yığınaklara, silahlarına ve sayılarına güvenip meydan okumuşlardı.

Bugün Taif’e ulaşan Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), Taif kalesine yakın bir yerde, Sadire isimli mevkide ordusunu durdurmuş ve karargâh kurulmasını emretmişti. Tam bu sırada kalelerden Müslümanları ani bir ok saldırısına tutan Taifliler, birkaç sahabîyi şehit etmiş ve böylece yaklaşık yirmi gün sürecek Taif kuşatması başlamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.