Taif Yolunda Mescid İnşası (13 Şevval 8 Hicrî)

292

Huneyn’de mağlup düşen Hevazinliler, kaçıp Taif’e sığınmışlardı. Taif’te yaşayan Sakif kabilesi, dünden bugüne Müslümanlar aleyhine düzenlenen her faaliyete ya katılıyor ya da destek çıkıyordu. Huneyn’de de öyle olmuştu. Bu konuyu kalıcı çözüme kavuşturmak isteyen Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) Huneyn’den Taif’e doğru harekete geçmişti.

Sefer esnasında Müslümanların ilk durakları, Nahletü’l-Yemâniyye olmuştu. Orada bir müddet dinlendikten sonra tekrar yola koyulan ordu, sırasıyla Karn, Müleyh, Leyye vadisini geçmiş ve Buhratü’r-Ruğa’ya ulaşmıştı. Burada da bir müddet dinlenen Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), bu sırada askerleriyle birlikte bir mescit inşa etmiş ve içerisinde namaz kılmıştı. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), mescidin inşasında bizzat çalışıp duvarları örmüş, ashabı da inşaatta kullanılacak taşları, toplayıp getirmişti.

Bu mescid, O’ndan ve askerlerinden, arkadan gelecek Müslümanlara bir nişane görevi gördüğü gibi aynı zamanda insanlar tarafından kullanılan yolların, onların maddi manevi ihtiyaçlarını giderecek şekilde tezyin edilmesi gerektiğini gösteriyordu. Nitekim arkadan gelen Müslümanlar, bu mesajı almış ve belli aralıklarla yol kenarlarını, kamu hizmeti veren binalarla donatmışlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.