Gece Kalkıp İbadet Etme Niyetiyle Yatmak

1.159

Kur’ân-ı Kerim’de gece, teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkanların durumu şu şekilde tasvir edilmektedir: “Teheccüd için yataklarından kalkar, cezalandırmasından endişe içinde, rahmetinden de ümitli olarak Rab’lerine dua edip yalvarırlar ve kendilerine nasib ettiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar. İşte onların dünyada yaptıkları makbul işlere mükâfat olarak gözlerini aydın edecek, gönüllerini ferahlatacak hangi sürprizlerin, hangi nimetlerin saklandığını hiç kimse bilemez.”1

Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) gece kendisine farz olan teheccüd namazına kaldığı gibi müminlere de “Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdeti, Rabbinize yakınlık vesilesidir. Günahlardan koruyucu, kötülüklere kefarettir ve bedenî rahatsızlıkları kovucudur.”2 buyurarak gece teheccüd namazına kalkmayı tavsiye etmiştir. Kalkabilmek için de gece yatarken o niyetle yatmak önemlidir.

Resûlü Ekrem Efendimiz, gece kalkıp ibadet etme niyetiyle yatan ama kalkamayan kimse için de, “Gece kalkıp ibadet etme niyetiyle yatan, fakat uyku galebe çalıp sabaha kadar uyanamayan, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevaba kavuşur. Uykusu da kendisine Allahü teâlânın ihsan ettiği bir sadaka olur.”3 buyurarak niyetin önemine dikkat çekmiştir.

Dipnot:

  1. Secde Sûresi, 32/16-17
  2. Tirmizî, Deavât 112
  3. Ebû Dâvûd, Tetavvu’ 20; Nesâî, Kıyâmu’l-Leyl 63; İbni Mâce, İkâmetu’s-salavât 177
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.