Veda Haccı’nın Yeni Doğan Yolcusu (25 Zilkâde 10 Hicrî)

180

Allah Resûlü ve arkasındaki onbinlerce sahabî, bugün öğle namazını Mescid-i Nebevî’de eda ettikten sonra hac yolculuğu için Zü’l-Huleyfe’ye doğru harekete geçmişlerdi. Ebû Bekir ailesi için bu yolculuğun daha farklı bir anlamı vardı. Hanımı Esmâ (radıyallahu anhâ), doğum sancıları çektiği halde bu hac yolculuğundan geri kalmak istememiş ve o haliyle bu çağrıya icâbet etmişti. Hazreti Esmâ’nın hac yolculuğuna çıkışı, o gün bu davetin ne kadar ciddiye alındığının açık bir misaliydi.

Bu duruşu sergileyen Hazreti Esmâ, Hazreti Ebû Bekir (radıyallahu anh) ile Mûte’den kanatlanıp ötelere giden Hazreti Ca’fer’in şehadetinden sonra evlenmişti. Bu evliliğin semeresini taşıdığı bu demlerde aldığı çağrıya “Evet!” demiş ve yola çıkmıştı. Ancak bir müddet sonra doğum sancıları başlayınca da “Şecere” denilen mevkide konaklamak zorunda kalmışlardı. Çok geçmeden, bulundukları yerden müjdeli bir haber yükseldi. Hazreti Ebû Bekir es-Sıddık’ın hac yolculuğunun ilk gününde bir oğlu olmuştu.

Altıncı çocuğuydu bu Hazreti Ebû Bekir’in. Doğum müjdesi verilerek kucağına getirilen çocuğuna önce tahnik yaptı ve ardından da kulağına ezan okudu. Sevinç gözyaşları içinde kulağına ismini fısıldarken, uğruna herşeyini fedâ ettiği Gönlünün Efendisi’nin adını söylüyordu: “Muhammed”.   

Her hâdise bir okul gibiydi ve bu doğum, bilinmez birçok konunun bilinmesine vesile olacaktı. Hazreti Esmâ yeni doğum yapmıştı. Ama çıktığı yol, baştan sona meşakkat dolu ve ibadet yörüngeli bir yoldu. Şimdi ortada yeni bir durum vardı ve yola devam edip etmeme konusunda bir tereddüt hasıl oldu. Nifas halindeki Hazreti Esmâ’nın durumunu gelip Allah Resûlü’ne sordular. Bunun üzerine Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), gusül abdesti alıp temizlenmesini, bir elbise veya kuşakla kanını durdurmasını, ardından da niyet edip ihrama girmesini ve telbiye getirerek yola devam etmesini emir buyurdular. O gün doğan Muhammed de (radıyallahü anhümâ), Allah Resûlü (sallallahü aleyhi ve sellem) ile birlikte hac yolculuğuna çıkıyordu!


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.