Allah Resûlü (sas) Arc’da (28 Zilkâde 10 Hicrî)

200

Allah Resûlü, hac yolculuğuna devam ediyordu. Gündüz güneşe maruz kalmadan daha fazla yol alabilmek için gecenin bir vakti kalkılmış, yolculuk yeniden başlamıştı. Bugün sabah vakti girdiğinde, Cuhfe yolu üzerindeki Üsâye’ye gelinmişti. Üsâye, Medîne’ye 140 km mesafede bir yerdi. Bu, 60 kilometre daha yol katettiklerini gösteriyordu. 

Burada durup devesinden inen Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), sabah namazı için hazırlık yapmaya başladı ve Üsâye’de yükselen ezanın ardından ashâbına namaz kıldırdı. 

Namazın hemen akabinde yolculuk yeniden başladı ve 2 km uzaklıktaki Arc denilen yere kadar gelindiğinde istirahat emrini verdi ve ashâbıyla birlikte burada konakladı.

Arc’daki bu istirahatten sonra hac yolcuları yeniden yola koyuldular. Geçecekleri güzergahı tahmin edip yolda bekleyenler ve etraftaki farklı kabilelerden hareket edip yolda kervanla buluşanlarla sayıları artıyor, Resûlullah’ın başında olduğu hac kafilesi, büyümeye devam ediyordu.   

Lahyu’l-Cemel’egeldiklerinde sabah namazının vakti girmişti. Önce namazı kıldıran Allah Resûlü’nün başı ağrımaya başlamıştı. Üstelik her geçen dakika şiddetini artırıyordu. Ağrısını dindirebilmek için Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), ihramlı olduğu halde hacamatta mahir birisini çağırdı ve burada, başından hacamat yaptırdı.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.