Hz. Hasan’ın (ra) Doğumu (15 Ramazan 3 Hicrî)

355

Kızı Hazreti Fatıma’nın hamile olduğunu öğrenen Allah Resûlü (aleyhissalâtu vesselâm) kendisiyle yakından ilgileniyordu. Doğum günleri yaklaştıkça ilgisi daha da artmıştı. Sık sık evine gidip ziyaret ediyor, hâl hatırını sorup dua buyuruyordu. En son gelişinde yanında bulunanlara Fâtıma doğum yapar yapmaz kendisine haber vermelerini ve O gelmeden önce çocuk için bir şey yapmamalarını sıkı sıkı tembih etmiş ve ayrılmıştı.

Fâtıma doğum yapınca, ebe çocuğun göbeğini kesmiş ve her zaman yaptığı gibi çocuğu bir beze sarmıştı. Sardığı bez sarı renkliydi. Torununun doğumunu haber alan Allah Resûlü vakit kaybetmeden yanlarına gelmişti. Önce kızının halini sormuştu. Ebe, çok iyi olduğunu ve sağlıklı bir doğum yaptığını söyledi. Sonra da çocuğun göbeğini keserek sarı bir beze sardığını bildirdi. Doğum telaşından Allah Resûlü’nün tembihini unutmuştu. Durumu fark eden Allah Resûlü, “Sözümü dinlemedin!” buyurmuştu.

Üzgün ve mahcup halde ebe, “Allah ve Resûlü’ne isyan etmekten Allah’a sığınırım. Yalnızca göbeğini kestim, başka da bir şey yapmadım Yâ Resûlallah!” diyerek kendini affettirmeye çalıştı. Başka bir şey söylemeyen Efendimiz, “Onu bana getir.” buyurmuştu. Çocuğu kucağına alan Efendimiz, ilk olarak sarı bezi çıkarmış ve bebeği beyaz bir beze sarmıştı. Hazreti Hasan, dünyaya geldiğinde tarihler hicretin üçüncü yılının 15 Ramazan’ını gösteriyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.