Hemdan Heyetinin Medine’ye Gelişi (13 Ramazan 9 Hicrî)

283

İnsanların ve kabilelerin hür iradelerini kullanıp İslam’a girmelerinin önünde Mekkeliler ve Hevazinliler, büyük engel teşkil ediyordu. Allah’ın yardımıyla bu engeller ortadan kalkınca Arap yarımadasının her tarafından değişik kabileleri temsil eden heyetler akın akın Medine’ye gelmeye başlamışlardı. Onlardan bir tanesi de Kahtan’ın soyundan gelen Hemdanlıların heyetiydi.

Heyette bulunan Dımam İbn-i Malik, Malik İbn-i Nemat, Malik İbn-i Efyâ’, Umre İbn-i Malik ve Hamza İbn-i Malik, Tebük dönüşü Ramazan ayında Medine’ye gelip Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile görüştüler. Aralarından Malik İbn-i Nemat, şairdi ve şiirin diliyle maksatlarını, Müslüman olmalarını ve bağlılıklarını ifade etti.

O şiirini bitirince Allah Resûlü, “Hemdanlılar, yardıma koştukları ve sıkıntılara sabır gösterdikleri sürece ne güzel kabiledirler.” buyurdu. Ardından Muhacirleri ve Ensarı şahit tuturak bazı arazilerin kullanımıyla alakalı kendileri için bir mektup kaleme aldırdı. Hemdanlıların başına Malik İbn-i Nemat’ı vali tayin etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.