Hazreti Ali’nin Kuba’ya varışı (15 Rebiülevvel Hicrî 1)

415

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), evinin etrafını saranlar yokluğunu fark etmesinler diye yerine Hazreti Ali’yi yatırmış ve O’na teslim edilen emanetleri sahiplerine geri verdikten sonra hicret yolculuğuna çıkmasını talep etmişti.

Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) verdiği görevleri yerine getiren Hazreti Ali (radıyallahu anh) hemen gerekli hazırlıkları yapmış ve O’nun Sevr’den ayrılmasından üç gün sonra hicret yolculuğuna çıkmıştı.

Deve olmadığı için hicret yolunu yayan yürüyen Hazreti Ali (radıyallahu anh) 15 Rebiülevvel Pazartesi Hicrî 1. yılda Kuba’ya varmıştı. Yalnız ayakları yolda yaralandığı için Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) yanına gelememişti. Efendimiz: “Ali’yi bana çağırınız.” buyurunca ashab-ı kiram “Ya Resûlallah! Yürümeye takati yok.” diyerek onun durumunu haber vermişlerdi.

Bunun üzerine kalkan Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), Hazreti Ali’nin konakladığı yere gelmiş; onun halini görünce hüzünlenmiş ve göz yaşı dökmüştü. Ardından Hazreti Ali’ye sarılan Efendimiz, mübarek elleriyle onun ayaklarını sıvazlamış ve iyileşmesi için Allah’a dua etmişti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.