Ebû Süfyan’ın Müslüman Oluşu (18 Ramazan 8 Hicrî)

325

10 Ramazan’da Mekke’nin fethi için Medine’den hareket eden Allah Resûlü, bugün 18 Ramazan perşembe akşam saatlerinde Merrü’z Zehran’a ulaşmıştı. Büyük gün yarındı ve ordusuna konaklama emri verdi ve asker sayısınca ateş yakmalarını istedi.

O gün itibarıyla bir ateşin başında 10 asker istirahat ediyordu ki bu karşı tarafa Müslümanların sayısını yaklaşık 100 bin kişi olarak hesaplattıracak bir hamleydi. Nitekim bilgi toplamak için İslam Ordusunu gözetleyen Ebû Süfyan’ın yakılan ateşlere bakınca gözü korkmuş, çok geçmeden de Hakîm İbn-i Hizam ve Budeyl İbn-i Verkâ ile yakalanarak Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) çadırına getirilmişti.

Düne kadar yaptıklarından dolayı ona zarar verilmesini istemeyen ve yıllardır onun gönlünü kazanmak için gayret eden Hazreti Abbâs, kendisine hemen eman vermişti. Karargâh çadırında Efendimiz’in kendisine hitap edip İslam’a davet ettiği Ebû Süfyân bu aşamada damadının teklifini kabul etmiş ve Müslüman olmuştu. İmanın onun kalbinde oturaklaşmasını isteyen Allah Resûlü, kendisini onare etmek için onun evine girenin güvende olacağını duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.