Benî Gâmid Heyetinin Medine’ye Gelişi (8 Ramazan 10 Hicrî)

356

Benî Gâmid, Kahtan’ın soyundan gelen Ezd kabilelerindendi. Benî Gâmid temsilcileri, hicretin 10. yılında, Ramazan ayında Medine’ye Peygamberimiz’in yanına geldiler. On kişi idiler. Bakiyyu’l-Garkad’a indiler. Üzerlerinde en güzel elbiseleri vardı. Daha sonra Efendimiz’in yanına gittiler. İçlerinden yaşça en küçük olanını, hayvanlarının, ağırlıklarının yanında arkada bırakmışlardı. Ancak o kimse, uyuyakalmıştı. Bunu fırsat bilen bir hırsız gelip temsilcilerden birinin içerisinde elbisesi bulunan heybesini çaldı.

Bu arada Benî Gâmid heyeti, Peygamber Efendimiz’in huzuruna gelip İslam’a girdiklerini dile getirdiler. Ardından Efendimiz heyettekilere geride bıraktıkları kimsenin uyuyakaldığını, bunu fark eden bir hırsızın heybeyi çaldığını, ancak bu heybenin tekrar onlara iade edileceği haberini verdi. Bunun üzerine konaklama yerine giden heyet her şeyin Allah Resulü’nen anlattığı gibi olduğunu öğrenince çok şaşırdılar ve Efendimiz’in peygamber olduğunu bir kere daha ikrar ettiler. 

Allah Resulü yeni müslüman olan bu heyete İslam’ı ve Kur’an’ı öğretmesi için Hz. Übeyy İbn-i Ka’b’ı görevlendirdi. Daha sonra da heyet memleketlerine geri döndüler. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.