Allah Resûlü (sas) Medine Yolunda (15 Zilhicce 10 Hicrî)

363

Yüz bini aşkın sahabisiyle haccı bitiren ve dün veda tavafını gerçekleştiren Allah Resûlü için bugün sabah namazının akabinde yeni bir yolculuk başlamıştı. On günlük Mekke günleri geride kalmış ve 23 yıldır temsil ve tebliğ ettiği davayı dünyanın dört bir yanına taşıyacak olan cemaatinin kıvamını adeta teftiş eden Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), sebepler planında bir daha gelemeyeceği beldesini geride bırakarak Medine’ye gidiyordu!

Geliş yolunu takip ediyordu; risâlet geldiği günden bu yana sekiz defa yürüdüğü bu yolu Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), dokuzuncu defa ve son kez yürüyordu. Günler günleri, geceler de geceleri takip etti; yolculuk, günün serin vakitleriyle akşam sonrası ve sabahın erken vakitlerinde yapılıyordu. 

Yol azıklarını, Minâ’da kestikleri kurbanlıklar oluşturuyordu. Zira daha önceleri üç günden fazla yanlarında tutmadıkları kurban etlerini, ihtiyaç olduğu zamanlarda el altında tutabileceklerini burada öğrenmişlerdi.[1]

Gelirken sürekli artan sayı, dönüş yolunda eksilmeye başlamıştı; dönüş güzergâhında kendi memleketine yaklaşan her grup izin isteyip vedalaşıp ayrılıyordu. Bu onların Allah Resûlü’nü dünya gözüyle gördükleri son anlarıydı.

Cuma ve cumartesi günleri de aynı minval üzere geçmişti.


[1]O güne kadar kesilen kurbanların etlerinin, üç günden fazla saklanması yasaklanmıştı. Ancak Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), bu hac yolculuğu esnasında bu kuralı değiştirmiş ve azık olarak kurbanlıkların saklanabileceğini söylemişti. Onun için ashâb, kesilen kurbanlıkların etlerini yanlarına almış ve Medine’ye dönünceye kadar bu etlerden yemişlerdir. O günkü uygulamalara bakarak bazı sahâbîlerin, bir yıl boyunca bunlardan istifade ettiği de bilinen bir gerçektir. 

1 yorum
  1. […] Kaynak: Peygamberyolu.com […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.