Medine’nin Ahzab Ordusu Tarafından Kuşatılması (1 Zilkâde 5)

307

Ahzab ordusunun Medine’yi yakıp yıkmasının önünü almak için muhtemel saldırı noktalarına kazılan hendekler dün akşam itibarıyla tamamlanmıştı. Bu arada Ebû Süfyan komutasındaki ordu da Medine’ye iyice yaklaşmış ve savaş kapıya dayanmıştı. Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), o ana kadar kazım işinde kendilerine yardımcı olan çocuklarla kadınların geri çekilerek muhkem yerlere dönmeleri emrini vermişti.

Medine’ye yine Abdullah İbn-i Ümmi Mektûm’u vekil bırakan Allah Resûlü, kadınlarla çocukları daha güvenli olan bölgelere yerleştirmiş, dışarıdan gelmesi muhtemel saldırılara karşı da etraflarına engeller koyarak tedbir almalarını sağlamıştı.

Bugün, kazılan hendeğin etrafında konuşlanmak için harekete geçen Allah Resûlü’nün yanında üç bin kişilik bir ordu vardı; Muhâcirînin sancağını Zeyd İbn Hârise, Ensârınkini ise Sa’d İbn Ubâde taşıyordu. Hen­dek’in parolası, “Onlar asla yardım görmeyecekler.” manasında ‘Hâ Mîm; Lâ Yunsarûn’ idi.

Sırtını Sel’ dağına verecek, Hendek’i de önüne alarak burada teyakkuzda bekleyecekti. Hedeflenen yere gelindiğinde buraya Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) için bir çadır kuruldu; ashâbını buradan yönlendirecekti. Ahzab ordusunun da gelmesiyle yirmi üç gün sürecek kuşatma başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.