Kutlu Doğum röportajları 2: “O’nun doğumu insanî ruhun inşasını ifade eder.”

510

Prof. Dr. Hüda Derviş/Zakazik Üniversitesi/Dinler Tarihi Profesörü

Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) kutlu doğumu insanlık için ne ifade etmektedir?

O’nun (aleyhissalâtu vesselâm) dünyamıza teşrifi, ilahi rahmetin tecellisi, selam ve emanın neşri, insanlık için örnek ve modelin ortaya çıkışı, güzel ahlakla bezenme yollarının açılması anlamlarına gelir. Şikâyet etmeden sabretmenin tatlı meyvelerini gösterme, hayır ve fazilet yolunda himmetlerin uyandırılması, varlıkla münasebetlerde muhabbetin yaygınlaştırılması, doğru sözün, ruhî rahatlamanın ve emniyetin hissedilmesi, iyimserlik ruhunun hâkim olması ve insanî ruhun inşası manalarını ifade eder.

Vilâdet kutlamaları hakkındaki kanaatleriniz nedir?

Ruhun yenilenmesi, gönüllerde peygamber sevgisinin diriltilmesi, hal, fiil ve davranışlarının örnek alınması için O’nun hatırlanması zaruridir. Bunun da en fıtrî vesilelerinden biri vilâdetini anmaktır.

O’nu (sallallahu aleyhi ve sellem) insanlığa tekrar duyurma adına ne yapabiliriz?

Günümüz iletişim vasıtaları kullanılarak O’nun faziletleri yeni bir dille gündeme getirilmeli ve sık sık vurgulanmalıdır. Kalbleri yumuşatmak için O’nun insanî yönleri zikredilmeli; O’nun diğer din mensuplarına karşı hoşgörülü muameleleri üzerine yoğunlaşıp bunlar ön plana çıkartılmalıdır. Bunun yanı sıra sanatın dili kullanılıp Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) sevgiyi seslendiren Kaside-i Bürde gibi manzum eserler tekrar yorumlanmalıdır. Allah ve Resûllullah sevgisini yerleştirme adına yazılı ve görsel medyada kalblerin temizlenmesi ve yumuşatılmasına yönelik programlar yoğunlaştırılmalıdır. Gençlerin vakitlerinin çoğunu sosyal medyada geçirdiği gerçeğinden hareketle onları, insanlığa karşı samimi bir sevgi beslemeye yönlendirecek etkinlikler yapılmalıdır. İletişim vasıtalarını, bütün dünyaya Efendimiz’in sevgi eksenli mesaj ve davranışlarını yaymak için etkin bir şekilde kullanılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki insanlık sadece sevgiyle dirilir. Sevgiyle bir araya gelir ve kucaklaşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.