Borçtan Kurtulmak İçin Dua

2.696

Peygamber Efendimiz (sallalâhu aleyhi ve sellem) borç altına girmekten daima Allah’a sığınmış ve kimseye muhtaç olmadan sağlıklı bir şekilde yaşama arzusunu dualarında dile getirmiştir.

Hazreti Âişe validemiz (radıyallâhu anha), “Ey Allah’ın Resûlü! Borçlu olmaktan ne kadar da çok Allah’a sığınıyorsunuz?” diye merakını dile getirince, Efendimiz, “Borçlanan kimse konuşur ama yalan söyler; söz verir ama sözünü yerine getirmez.”1 buyurarak borçlu olan kimsenin ortaya koyacağı olumsuz davranışları da haber vermiştir.

Hazreti Enes İbn-i Mâlik (radıyallahu anh) da Resûlü Ekrem Efendimiz’e hizmet ederken onun sık sık şöyle dediğini bize haber vermektedir:

“Allah’ım, sıkıntıdan, üzüntüden, borçların ağırlığından ve güç sahibi olan kişilerin haksızlığına uğramaktan sana sığınırım.”2

Borçlu yaşamaktan Allah’a sığınan Allah Resulü (sallallâhu aleyhi ve sellem) ashâbından borç almak zorunda kalıp da borç yükünden kurtulamayanlara ise, Allah’a dayanmalarını, O’nun yardımına sığınmalarını öğütlemiştir. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallalâhu aleyhi ve sellem), yakasını bırakmayan borçlar yüzünden sıkıntı yaşayan ensardan Ebû Ümâme’ye (radıyallhu anh) borçtan kurtulmak için, “Sana bir söz öğreteyim mi? Onu söylediğin zaman Allah (celle celâluhu) kederlerini giderir ve borcunu ödeme imkânı sağlar.” buyurmuş, sabah ve akşam şu cümlelerle Allah’a sığınmasını tavsiye etmişti:

borçtan kurtulmak için dua

Ebû Ümâme (radıyallhu anh), Peygamber Efendimizin öğrettiği bu dua ile Allah’a sığındıktan sonra hem kederinden kurtulduğunu, hem de kısa sürede çalışıp borçtan kurtulduğunu söylemektedir.3


Dipnot:

  1. Nesâî, İstiâze 9
  2. Ebû Dâvûd, Tefrîu ebvâbi’l-vitr 32; Tirmizî, Deavât 70
  3. Ebû Dâvûd, vitr, 32
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.