Uykuda korkulduğunda veya yalnızlık duyulduğunda

808

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) uykuda iken korkulduğunda veya yalnızlık duyulduğunda şu duaların okunmasını tavsiye ederlerdi:

أَعُــوذُ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّـةِ مِــنْ غَـضَــبِـــهِ وَعِقَابِهِ وَشَــرِّ عِبَـادِهِ وَمِـنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَأَنْ يَحْضُرُونِي

 أَعُــوذُ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّـآمَّاتِ الَّتِي لاَ يُجَاوِزُهُنَّ بَـــرٌّ وَلاَ فَـــاجِـــرٌ مِنْ شَــرِّ مَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَآءِ وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَمِنْ شَــرِّ مَا ذَرَأَ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمِنْ شَـــرِّ فِـتَــنِ اللَّـيْــلِ وَفِــتَــنِ الـنَّـهَـارِ وَمِنْ شَرِّ طَوَارِقِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ إِلاَّ طَارِقاً يَـطْـرُقُ بِـخَـيْـرٍ يَـــا رَحْمٰنُ

 اَللَّهُمَّ رَبَّ السَّمٰوَاتِ السَّبْعِ وَمَآ أَظَلَّتْ وَرَبَّ الْأَرَضِينَ وَمَآ أَقَلَّتْ وَرَبَّ الشَّيَاطِينِ وَمَآ أَضَلَّتْ كُنْ لِي جَاراً مِنْ شَرِّ خَلْقِكَ أَجْمَعِينَ أَنْ يَفْرُطَ عَلَيَّ أَحَدٌ مِنْهُمْ وَأَنْ يَطْغَى، عَزَّ جَارُكَ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ وَجَلَّ ثَنَآؤُكَ وَلآَ إِلٰهَ غَيْرُكَ وَلآَ إِلٰهَ إِلآَّ أَنْتَ

 اَللَّهُمَّ غَارَتِ النُّجُومُ وَهَدَأَتِ الْعُيُونُ وَأَنْتَ حَيٌّ قَيُّومٌ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ أَهْدِئْ لَيْلِي وَأَنِمْ عَيْنِي

(كان عبد اللهِ بن عمرو بن العاص يلقنها من عقل من ولده، ومن لم يعقل منهم يكتبها له في صَكّ ثم يعلقها في عنقه)

 (Allah’ın) gazabından ve cezalandırmasından, kullarının şerrinden, şeytanların dürtmelerinden ve benimle bulunmalarından Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.

Ya Rahmân, gökten inen ve oraya yükselen şeylerin şerrinden; (Allah’ın) yerde yarattığı ve yerden çıkan şeylerin şerrinden; gecenin ve gündüzün fitnelerinin şerrinden; hayırla gelenler müstesna, gece ve gündüz meydana gelen hadiselerin şerrinden, Allah’ın; ne bir iyinin ne de bir kötünün kendilerini aşamayacağı tastamam kelimelerine sığınırım.

Allahım, ey yedi gök ve gölgelediklerinin Rabbi, ey yerlerin ve onların taşıdıklarının Rabbi, şeytanların ve saptırdıklarının Rabbi, yarattıklarından birinin bana taşkınlık yapması ve zulmetmesi (ihtimaline binaen) topyekün bütün mahlukâtının şerrine karşı benim koruyucum ol. Sana sığınan azizdir, ismin bereket kaynağıdır. Sen her türlü senadan daha yücesin.. Senden başka ilâh yoktur. İlâh ancak Sensin.

Allahım, yıldızlar batıp kayboldu, gözler kapanıp uykuya daldı, Sen ise kendisine ne uyuklama ne de uyku ârız olmayan Hayy u Kayyûm’sun. Yâ Hayy yâ Kayyûm, geceme bir sükunet gözlerime de güzel bir uyku nasib et.

 (Abdullah b. Amr b. Âs (r.a.), çocuklarından aklı erene bu duayı öğretirdi. Henüz aklı ermeyenler için ise bu duayı bir kağıda yazar ve boynuna asardı.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.